slow life

środa, 25 sierpnia 2021

Gąbki morskie

 

gąbka naturalna

N

atura potrafi stworzyć twór doskonały, któremu nie potrafią dorównać nawet najbardziej zaawansowane technologicznie produkty. Nasza wnikliwa obserwacja i wzbogacanie wiedzy przyrodniczej pozwalają nam czerpać w sposób zrównoważony z tego dobrostanu. Naukowcy inspirują się przyrodą przy tworzeniu wynalazków, ale każdy z nas na własną rękę może odnajdywać swoje skarby natury, które staną się niezwykle pomocne w naszym codziennym prozaicznym życie. Co więcej, upiększą je.

Gąbki morskie – najstarsze organizmów wielokomórkowych – są jednym z tych doskonałości. Są to zwierzęta o nieregularnym, najczęściej zmiennym kształcie i żyjące  w koloniach  na dnie mórz i oceanów. Dorosłe osobniki prowadzą osiadły tryb życia a przez tysiące ich porów przepływa woda z drobnymi organizmami, planktonem i szczątkami organicznymi, którymi się żywią – sprawia to, że stają się biofiltrami. Wszystkie są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia przemysłowe, pełnią więc również rolę bioindykatorów – wskaźników czystości wód. 

gąbki naturalne

Mają one zdolność do regeneracji – ich pojedyncze komórki łączą się, a następnie dzielą, odtwarzając w ten sposób ciało gąbki. Są więc odnawialnym surowcem naturalnym, pozyskiwanym przez nurka za pomocą specjalnego zaprojektowanego haka. Dzięki pozostawieniu podstawy gąbki odrasta ona w ciągu kilku lat i staje się dzięki temu jeszcze większa i zdrowsza. Dodatkowo, te kawałki gąbki, które odłamały się, osiadają na dnie, rozrastając się i tworząc nowe kolonie.

Wykorzystywane były już od czasów starożytnych, ale wciąż są dla nas dostępne i przy tym luksusowe. Używa się ich nie tylko do pielęgnacji ciała, ale również do czyszczenia gładkich powierzchni, delikatnej obróbki ceramiki, porcelany, skóry i drewna. Poza tym w medycynie i laboratoriach.

W gąbkach morskich znajdują się enzymy, które hamują wzrost pleśni i niebezpiecznych bakterii. Są hipoalergiczne, nie chłoną nieprzyjemnych zapachów i są jedwabiści miękkie.

Aby jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją używanej przez nas gąbki należy co kilka tygodni zamoczyć ją w jednej szklance ciepłej wody z jedną łyżką sody oczyszczonej i pozostawić tak na 15 minut. Po czym spłukać i pozwolić jej wyschnąć. Soda oczyszczona nie tylko oczyszcza gąbkę, ale również rewitalizuje jej strukturę komórkową, zwiększając trwałość.

gąbki naturalne

Pamiętaj również, aby po każdym użyciu pozostawić gąbkę do wyschnięcia – nie trzymaj jej pod prysznicem. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się nią kilka lat.

Cel: ograniczenie tworzyw syntetycznych oraz ilości śmieci; korzystanie z surowców odnawialnych.


1 komentarz:

  1. W gąbkach morskich znajdują się enzymy, które hamują wzrost pleśni i niebezpiecznych bakterii. Są hipoalergiczne, nie chłoną nieprzyjemnych zapachów i są jedwabiści miękkie!

    Wspaniale, że mają właściwości antyseptyczne!

    OdpowiedzUsuń