piątek, 7 kwietnia 2017

Przyroda w kwietniu - sezon 2.

slow life blog

Kwiecień daje poczucie zmian. Nagle znajdujemy się w zupełnie innym kontekście – jesteśmy otoczeni zielenią, śpiewem ptaków i ciepłem a nasze zmysły wyostrzają się. Zmiana jest zazwyczaj na tyle nagła, że aż szokująca – jesteśmy przecież częścią przyrody a w niej samej wrze i dzieje się naprawdę dużo…


slow life blog

Pisałam o tym rok temu, a teraz temat powraca.

Ptaki zakładają gniazda. Niektóre w koronach drzew (np. myszołów, kruk, gil, czyżyk, sroka), niektóre w dziuplach (np. puszczyk, dzięcioły, sosnówka) a jeszcze inne na ziemi (np. rudzik, czajka, trznadel, pliszka siwa). Dziuple to w dzisiejszych czasach „mieszkania” deficytowe, więc warto przyczynić się do ochrony przyrody zawieszając budki lęgowe (o których można przeczytać TU).


slow life blog

W skomplikowanych i rozbudowywanych przez pokolenia, schludnych borsuczych norach rodzą się młode borsuki. Tunele prowadzą wiele metrów w głąb ziemi i tworzą wielopoziomowy system łączących się chodników. Czy wiecie, co jest ich przysmakiem? Są to dżdżownice.

Koszatki zaczynają być aktywne po okresie snu zimowego, rodzą się młode kuny leśne, świstaki tatrzańskie budzą się ze snu zimowego a na mokradła powracają łosie.
Zakwita szczawik zajęczy i biały zawilec gajowy.  W górach krokusy są podziwiane przez pierwsze tłumy turystów a na nizinach  rzeżucha łąkowa zamienia łąki w liliowe morze.

slow life blog
łąkę krokusów można stworzyć we własnym ogrodzie
slow life blog

W ogrodach i parkach nagie gałęzie magnolii obsypują się kwiatami, fiołki roztaczają piękny zapach a szafirki wabią kolorem. Kwitną pierwsze drzewa owocowe sprawiając, że sceneria rzeczywistości staje się bajkowa. Jest to moment niezwykły – nie przegapmy go przez codzienny pośpiech i choć na chwilę przenieśmy się do czarodziejskiego ogrodu.

slow life blog
Szafirki najlepiej jest sadzić w grupach


slow life blog
Teatr magnolii można oglądać w większości ogrodów botanicznych
Wystarczy rozejrzeć się wkoło, aby znaleźć zwiastuny wiosny i jeszcze bardziej pokochać przyrodę a może nawet zmienić coś w swoim własnym otoczeniu…

slow life blog
Każda myśl potrzebuje czasu aby rozkwitnąć

slow life blog4 komentarze:

 1. W kwietniu wszystko budzi się do życia, a obserwowanie tego jesy niezwykłym doświadczeniem. Bardzo ciekawy tekst! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak próbuję zaciekawić tych mniej "przyrodniczych" - tak więc pocieszające dla mnie, że jednak tekst ciekawy :-) To bardzo specjalny moment w roku - warto trochę bliżej przyjrzeć się scenerii.

   Usuń
 2. Cudowne! Za to właśnie uwielbiam wiosnę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, zdążmy się nią nacieszyć bo szybko odchodzi. Dzisiaj śnieg i kwitnące drzewa owocowe w tle - zabawne, prawda ;-)

   Usuń