czwartek, 8 czerwca 2017

Przyroda w czerwcu - sezon 2.

slow life

Czerwiec to miesiąc wyjątkowy – w czasie jego trwania wiosna przeistacza się w lato pachnące sianem, kwiatami, szaleństwem i morską słoną wodą, wspomnieniami wakacyjnych przygód i swobody. Przyroda triumfuje a my razem z nią. Pisałam o tym rok wcześniej (TU) a teraz nadeszła pora na kolejny odcinek. 


Średnia temperatura dla tego miesiąca dla Warszawy wynosi 16,8°C a dla Gdańska 15,4°C.

Wczesne lato w lesie liściastym to nie tylko czas kwitnienia roślin, ale też narodzin młodych zwierząt - zaczynając od różnorodnych owadów a na ssakach kończąc. Z pewnością nie dostrzeżemy małych koszatek czy myszy leśnych ukrytych w swoich gniazdkach, ale na pewno zauważymy fakt, że liście drzew są już duże i zasłaniają część słońca wpadającego do lasu czy usłyszymy brzęczenie wszechobecnych owadów. Niektóre z nich, jak rohatyniec nosorożec czy jelonek rogacz są jego prawdziwą ozdobą.

slow life
rohatyniec nosorożec - gatunek chroniony

Żyjące w mrowisku mrówki (rudnica) odbywają lot godowy i warto mieć świadomość, że pod kopułą z igieł i gałązek znajduje się skomplikowana architektonicznie sieć korytarzy skrywająca swoją tajemnicę: królową zajmującą się wyłącznie składaniem jaj.

W górach kwitną skalnice, pełnik europejski, róża alpejska czy zawilec narcyzowy – wiele z górskich gatunków staje się inspiracją dla naszych ogrodów.Pluszcz pluska się w górskich potokach, na świat przychodzą młode kozice, salamandra plamista rodzi młode a my marzymy o wędrówkach i letnich przygodach z przepięknymi widokami w tle.

slow life
Salamandra plamista - gatunek chroniony
Nad rzekami i jeziorami zakwitają rośliny szuwarowe i te o liściach pływających, ptaki wodne wyprowadzają na wodę swoje młode a nocek rudy (nietoperz) lata na granicy dnia i nocy w poszukiwaniu owadów.

slow life
nenufary - gatunek chroniony
Na polach i łąkach cieszymy się koniczyną, łanami maków, owocnikami pieczarek, krzykiem bażantów, spacerami wśród chabrów bławatków i kwitnących zbóż.

slow life blog
Owocniki pieczarki
Czekają nas również pomruki burzy, truskawki, kwitnąc piwonie i brzęczenie komarów. Doznania związane z przyrodą są tak wielowymiarowe i głębokie, że cykanie komików polnych, szum wiatru w trzcinach czy zapach lasu rozgrzanego słońcem potrafi uruchomić w nas lawinę skojarzeń i najdalszych wspomnień…

Ruszajmy więc w przyrodę – naturalnie wyposażeni w kremy odstraszające owady.

slow life
Mak

slow life
hortensja pnąca

slow life
kozica2 komentarze:

 1. Dla mnie lato to głównie czas spokoju i wyciszenia w przyrodzie - następujący po aktywnej wiośnie. Czasem trochę jednostajnie, ale jednak pięknie :).

  Zdjęcia cudowne, a ta kozica przebiła wszystko! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja właśnie zastanawiam się, gdzie dla mnie jest ukryty ten wyjątkowy smak... i na pewno o tym napiszę.

   Usuń