poniedziałek, 5 grudnia 2016

Przyroda w grudniu (sezon 2.)

slow life blog
Muflony - mieszkańcy polskich Karkonoszy
Jesteśmy coraz bardziej spragnieni słońca  - nic dziwnego, dni będą coraz krótsze aż do 21 grudnia (pierwszego dnia zimy), który jest jednocześnie najkrótszym dniem roku. Przyroda odpoczywa. W drzewach  i krzewach nie krążą soki, co pozwala rośliną przeżyć mrozy. Mało jest pokarmu dla zwierząt, ale jeśli nie ma mrozu i śniegu, zawsze mogą znaleźć coś dla siebie. Średnia temperatura grudnia dla Warszawy wynosi -0,7°C (średnia wieloletnia z okresu 1981 – 2010).


To wszystko nie oznacza jednak, że w przyrodzie jest szaro i buro. Kiełki zbóż ozimych sprawiają, że pola wyglądają jak trawniki. Ich wzrost zatrzyma się na zimę, wiosną zaś ruszy od nowa. Widok takich zielonych i pełnych życia pól potrafi zadziwić.

Kwiatostany męskie leszczyny rozwijają się w lecie i pozostają na drzewie przez całą zimę. Można wykorzystywać je do różnego rodzaju ozdób naturalnych, np. wieńców.

slow life blog

Na spacerze możemy spotkać zająca czyli mistrz biegu. Ścigany, może osiągnąć prędkość 50 km/godz. i biec tak przez wiele kilometrów. Prowadzi samotny tryb życia. Za schronienie służy mu mały dołek w bruździe lub suchych liściach. Królik natomiast żyje w koloniach, w ziemnych, rozgałęzionych norach.

Jemioła jest dobrze widoczna na bezlistnych gałęziach drzew. Ta zielona przez cały rok roślina jest półpasożytem i stanowi piękną bożonarodzeniową ozdobę, której nie może zabraknąć w naszym domu. O jej magicznych, i nie tylko, właściwościach możecie przeczytać we wcześniejszym poście. 

Wróble zbierają się w małe stadka i bardzo potrzebują naszej pomocy.

slow life, blog

Popielica szara zapada w sen zimowy. Czy słyszeliście kiedyś o tym uroczym zwierzątku? Jeśli nie, to warto przyjrzeć się i poznać mniej pospolite polskie zwierzęta. Popielica zwana również pilchem przypomina nieco wiewiórkę pospolitą, ale jest mniejsza i w ubarwieniu dominuje barwa szara. Na czas chłodów (od listopada do kwietnia) szuka schronienia w dziuplach drzew, budkach lęgowych dla ptaków, budynkach mieszkalnych, szałasach, ruinach, ambonach myśliwskich i jaskiniach. Hibernuje zawinięta w kłębuszek, przykryta swoim puszystym ogonem. Gdzie można ją spotkać? W Polsce występuje na terenie całego kraju niezbyt licznie. Zamieszkuje głównie w górach i na wyżynach, zwłaszcza w Krainie Świętokrzyskiej i na południowej Lubelszczyźnie – głównie starsze lasy liściaste i mieszane, zwłaszcza z domieszką buków i grabów.


slow life blog
popielica szara


Warzywa i owoce sezonowe w tym miesiącu to: brukselka, buraki, cykoria, dynia, endywia, fenkuł, jarmuż, kapusta, marchewka, natka pietruszki (na oknie), pietruszka, por, roszponka, seler (korzeń), ziemniaki, jabłka oraz gruszki. Czy macie swoje ulubione przepisy z ich wykorzystaniem?

2 komentarze:

  1. Szczerze mówiąc nie słyszałam o popielicy :) Piękne zdjęcia przyrody ❤❤❤

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym sezonie postanowiłam "promować" te mniej znane zwierzęta, które są skarbami naszej przyrody :)

      Usuń