wtorek, 2 sierpnia 2016

Przyroda w sierpniu - ciekawostki

slow life, blog
Cynie w ogrodzie

Czy zdanie: lato powoli ma się ku końcowi, nie jest zbyt brutalne? Czy nie działa jak zimna woda wylana na ogrzane słońcem ciało, przyprawiając natychmiast o gęsią skórkę? Przyroda przypomina nam o cyklach, zmienności tak charakterystycznej dla naszego klimatu umiarkowanego - która może i czasem jest brutalna, ale bardzo urozmaica nasze życie, czy tego chcemy, czy nie…


slow life, blog

Ale jak wygląda przyroda w sierpniu? Na co warto zwrócić uwagę? Po prostu przyjrzyjmy się wszystkiemu, co nas otacza, z uważnością i ciekawością. Szukając odpowiedzi na nurtujące nas pytania na nowo staniemy się odkrywcami i nauczymy tego dzieci.

slow life, blog
Niektóre ptaki szykują się już do odlotu
Kiedy jakiś czas temu wędrowaliśmy z Pawłem wzdłuż Dunajca obserwowaliśmy bociana czarnego brodzącego w potoku. Jest to ptak wędrowny, żyjący w rozległych kompleksach leśnych (a więc inaczej od swojego krewniaka: bociana białego) w pobliżu większych potoków.

Orzeł przedni jest stałym mieszkańcem Tatr. Jego pożywieniem są ptaki, gady, płazy i ssaki, począwszy od myszy a kończąc na młodej kozicy. Wyobraźmy sobie tego majestatycznego ptaka siedzącego na skałach i szybującego nad przepaściami. Latem Tatry odwiedzane są przez miliony turystów, ale musimy pamiętać, że tak naprawdę jesienią są one bardziej kolorowe i zachwycają intensywnością barw. Warto też pomyśleć o odwiedzeniu mniej uczęszczanych szlaków. 

Ryś jest mieszkańcem rozległych lasów, rosnących na urozmaiconych terenach skalnych. Na łowy wychodzi w nocy, z rzadka można go spotkać w dzień (przydarzy się największemu szczęściarzowi), kiedy to odpoczywa w barłogu, czasem leży na skałach wygrzewając się w słońcu (jak to kot). Poluje głównie na sarny, ale zjada też myszy i norniki.

Pod koniec lata młode wilki uczą się łowić wspólnie ze starymi i tworzą rodzinne sfory. Na okres zimy (kiedyś musiało paść to słowo) dołączają młode z poprzedniego roku.

Już pod koniec sierpnia w chmarach jeleni następuje ożywienie i rozpoczyna się powrót byków na stare, ulubione rykowiska.

W upalne dni sosny wydzielają olejki eteryczne o żywicznym zapachu a krzaczki borówki czernicy obsypane są dojrzałymi owocami. Zaczynają pojawiać się maślaki zwyczajne i koźlarze czerwone. Może więc zaplanować grzybobranie?

W górach roślinność ułożona jest piętrowo i tak na przykład szarotka alpejska (symbol Tatr) rosnąca wśród skał pokryta jest gęstym puchem (kutnerem). Roślinę tę można spotkać w ogródkach skalnych – pamiętamy, że musi mieć zasadowe podłoże.

slow life, blog
Szarotka alpejska w ogródku
Nad wodami grzybienie i grążele są w pełnym rozkwicie a bobry tworzą stawy i rozlewiska o stałym poziomie wody, który zapewnia im bezpieczeństwo.

Napawajmy się wszystkim, co w koło: zapachami, kolorami, widokami, wyszukujmy różnorodne miejsca na wycieczki – aby poznać różne aspekty przyrody i zmagazynować jak najwięcej wrażeń a jeśli ktoś ma duszę artysty to na pewno znajdzie w niej niekończące się źródło inspiracji.

slow life, blog
Wiesiołe - roślina lecznicza i ozdobna, spotykana powszechnie (kwiaty otwierają się dopiero wieczorem)
slow life, blog
Kwiaty cykorii podróżnika można wykorzystać do ozdabiania potraw (jadalne)
slow life, blog
Paprocie tworzą trochę magiczny klimat, również w ogrodach
slow life, blog
Malwa
slow life blog
Szczaw - kwiatostany zaczynają przybierać rudą barwę
slow life blog
Dziewanna to pospolita w Polsce roślina.
slow life blog
Krwawnica rośnie w wilgotnych miejscach
slow life blog
Aksamitka w ogrodzie
slow life blog
Rabarbar w ogrodzieBrak komentarzy:

Prześlij komentarz