wtorek, 4 października 2016

Przyroda w październiku

slow life, przyroda blog
Chryzantemy i wrzosy - symbole jesieni

Jesień – poranne przymrozki przeplatają się z ostatnimi słonecznymi promieniami babiego lata. Wszędzie wokół widzimy intensywne kolory i owoce wiszące na drzewach i krzewach – możemy wykorzystać ten czas zbierając, susząc, dusząc i robiąc nalewki lub wybierając się na spacery pełne jeszcze ciepłych kolorów.

slow life, przyroda blog
Jesień to czas obfitości i koloru


1.paździrnika długość dnia wynosi: 11 godz. i 34 min. a 31. października: 9 godz. i 37 min. Czeka nas również przejście na czas zimowy – tradycyjnie w ostatni weekend października cofniemy zegary o godzinę. Pilnujmy się zatem, aby nie popaść zwyczajem żmii zygzakowatej w stan hibernacji.

slow life, przyroda blog

Nasiona klonów wirują w powietrzu a kasztany, dojrzałe śliwki, gruszki i jabłka opadają ciężko na ziemię. Niektóre ptaki (a nawet motyle) odlatują do ciepłych krajów, myszy polne wyszukują miejsca do zimowania w pobliżu siedzib ludzkich…
W ogrodzie przyszedł czas na sadzenie bulw, cebul i kłączy zimujących w naszym klimacie w gruncie.

slow life, przyroda blog
Klimatyczne poranki zanurzone w mgle to znakomity czas na spacery
W pierwszych dniach października jeszcze od czasu do czasu odzywają się byki. Jednak w większości odchodzą od chmar tworzonych przez łanie z cielętami i dla odpoczynku zapuszczają się w gęstwiny. Czasem jako ślad po odbytych walkach pozostaje złamane poroże.

slow life, przyroda, blog
Lasy kryją wiele tajemnic
Zima na tatrzańskie grzbiety przychodzi wcześniej a więc świstaki układają się już do zimowego snu. Rodziny świstaków zapuszczają się do podziemnych legowisk, których wejścia zasypują ziemią i kamieniami.

Również borsuk, z rezerwami tłuszczu pod skórą, przygotowuje się do zimowego odpoczynku…

Puszczyka można spotkać na terenach leśnych. Jego pożywieniem są małe ssaki, ptaki i owady. Łowi tylko w nocy. Gniazduje w dziuplach i różnego rodzaju zakamarkach.

Sowa uszata żyje na skrajach lasów, w parkach i zagajnikach wśród pól, gdzie zdobywa pożywienie. Łowi głównie myszy i norniki. Podczas zimy żyje w stadach.

Jesienią rodziny lisów rozpadają się i młode podejmują samodzielne życie. Żywią się wszystkim: owocami, padliną (w zimie), małymi zwierzętami, głównie jednak nornikami i myszami.

przyroda, slow life, blog
Dzika i oswojona przyroda jest wkoło nas i każdy może stać się odkrywcą - wymagana jest tylko uważność 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz