wtorek, 24 maja 2016

Co pić w upały zamiast napojów gazowanych

Co pić w upały, slow life, blog


Czyżbyśmy zaczynali już odliczanie do wakacji? Na szczęście dni są teraz długie więc nawet po pracy można jeszcze uszczknąć coś dla siebie. Co można zrobić, żeby choć przez chwilę poczuć się jak na wakacjach a więc uciec od rutyny i przynajmniej trochę zrelaksować się?

Może cieszyć się słońcem i wiatrem, kupić kwiaty, posłuchać wakacyjnej muzyki, przygotować coś specjalnego do jedzenia, albo zamiast tego pójść z wygody na obiad do knajpki? Ja wybieram: Lizbona, Rio i Hawana Anny Marii Jopek czyli siestę w domowym zaciszu, przewiewne szarawary i orzeźwiające soft drinki wypite w cieniu ulubionego i dającego upragniony cień świerka, ewentualnie kwitnących i obłędnie pachnących bzów.


co pić w upały, slow life, blog


Co pić w takie upalne dni, które właśnie do nas przyszły? Moim zdaniem picie wody butelkowej nie zawsze jest ekonomiczne i ekologiczne a poza tym trochę nudne. A więc co w zamian?

Jesteśmy przecież za bardzo świadomi, żeby spożywać napoje gazowane od rana do wieczora i jeszcze raczyć nimi dzieci. Owszem, kilka łyków totalnie schłodzonej Coli (najlepiej w szklanej butelce) niekiedy potrafi uratować życie, ale to od czasu do czasu a nie na co dzień. Pamiętam pewną podróż rosyjskim zatłoczonym i rozgrzanym do czerwoności pociągiem nad Morze Czarne i wilgotną, zimną butelkę Coli kupioną w ostatnim momencie przed podróżą – rozkosz; ale to tylko moment a nie codzienność…

Moja propozycja to wszelkiego rodzaju herbatki ziołowe i owocowe (często używam ekspresowych) w najróżniejszych konfiguracjach czyli pomieszane jedne z drugimi; pite na zimno, choć najlepiej w temperaturze pokojowej (tak podpowiada rozsądek) – tylko komu uda się dobrowolnie zrezygnować z brzęczących kostek lodu?

W przygotowaniu herbatek świetnie sprawdza się FRENCH PRESS. Podczas parzenia możemy również dorzucić kilka świeżych listków ziołowych.

co pić w upały, slow life, blog

Jeśli jeszcze nie masz praski francuskiej (polska nazwa) to koniecznie ją zakup – przyda się nie tylko do parzenia herbat, ale również do robienia dobrej kawy dla większej liczby osób (instrukcję obsługi podam wkrótce).

co pić w upały, slow life, blog
Herbatka z lodem, miętą i cytryną

Przy najbliższej wizycie w sklepie spożywczym sprawdź jakie herbatki są dostępne, wybierz lubiane przez siebie smaki lub dla odmiany poszukaj nowości, żeby trochę poeksperymentować. Można dodać też cytrynę, miód/troszkę cukru (jeśli koniecznie lubimy słodkie) i lód – zdrowy napój gotowy.

Inna możliwość to orzeźwiający napój ze świeżych liści mięty lub/i melisy. Kilka liści zasyp łyżeczką cukru pudru, zalej odrobiną ulubionej wody a po 5 minutach dodaj lód i dopełnij szklankę lub dzbanek wodą. Ja jestem zwolenniczką pozostawiania świeżych liści (można je tylko ewentualnie wcześniej rozdrobnić) bo tak przyjemnie orzeźwiają, kiedy je się zjada.

co pić w upały, slow life, blog
Mięta z wodą i cytryną

Należy przy tym pamiętać, aby od roślin obcinać całe fragment gałązki – jest to forma pielęgnacji ziół (w tym miejscu łodyżka się rozgałęzi); bardzo osłabiamy i przez to niszczymy roślinę obrywając jedynie listki.

Smacznego J

co pić w upały, slow life, blog
Dobrze jest mieć świeże zioła pod ręką

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz