środa, 4 maja 2016

Przyroda w maju - ciekawostki

slow life, warszawa


Naprawdę trudno jest opowiedzieć o przyrodzie w maju w jednej opowiastce. To dopiero początek miesiąca a mam wrażenie, że jesteśmy otoczeni kolorami, różnorodnością przyrodniczych form: na wsi, w mieście i w ogrodach.


slow life, blog
Kwitnąca porzeczka

slow life, blog
Kwitnący berberys

Byliśmy dzisiaj na spacerze w lesie: kwitnie coraz więcej roślin runa leśnego, krzewów i drzew, w powietrzu unoszą się białe pyłki – są to opatrzone puchem nasiona topoli a na ziemi można znaleźć skorupki kolorowych jajek ptaków. Trudno jest wymieniać co teraz kwitnie, bo mam wrażenie, że jedne po drugich większość roślin.

slow life,blog
Skorupka jajka kosa

Skorupka jaja szpaka. Podobne do jaja pleszki, które jednak mają młode na przełomie maja i czerwca
slow life, blog

slow life, blog
Kwitnący świerk
W lesie towarzyszyło nam jak zwykle krakanie pary kruków. Co ciekawe, kruki żyją w stałych parach małżeńskich i potrzebują dużego terytorium – mają tam kilka gniazd używanych na zmianę.  

To ich krakanie sprawia, że czuję się jak na granicy świata realnego i fantasy. Wieczorem będę piła kawę w Warszawie na Tamce i patrzyła przez duże okno na tętniące życiem, obsypane kolorowymi płatkami miasto, a teraz jestem tutaj – otoczona gwiazdnicą wielkokwiatową, gajowcem żółtym, delikatnymi kwiatami czeremchy, młodymi liśćmi paproci, konwalijki dwulistnej i śpiewem ptaków…

A kto czuje niedosyt informacji, niech przeniesie się w czasie i przeczyta kolejny odcinek TU.
slow life, blog
Gwiazdnica wielkokwiatowa

slow life, blog
Czeremcha - białe, mocno pachnące kwiaty zebrane w wielokwiatowe zwisające grona

slow life, blog
Gajowiec żółty
slow life, Warszawa
Warszawa, Mariensztat
slow life, warszawa


A co słychać tam, gdzie nie dociera nasz wzrok?

W górach po przebudzeniu świstaki robią wiosenne porządki w swoich norkach. Wygrzebały się ze swych podziemnych tuneli i wygrzewają się  teraz na słońcu. Pod koniec miesiąca w kosodrzewinie i na skałach pojawiają się młode koźlęta.

W drugiej połowie miesiąca łanie zaczynają rodzić jedno lub dwoje jasnocętkowanych jelonków, a w końcu miesiąca klępy rodzą łoszaki zaś sarny koźlęta.

Dzikie gęsi i kaczki wyprowadzają młode na wodę. Pod koniec miesiąca kaczory tracą szatę godową, zmieniając ją na upierzenie letnie, podobne do kaczek. Jako ostatnia w tym miesiącu przylatuje przepiórka.


Piękny, magiczny miesiąc – korzystajmy z niego!


slow life, blog
Od maja do sierpnia kwitnie niezapominajka polna. Można ją spotkać na polach, drogach polnych, przydrożach,  zaroślach czy w ogrodach.

slow life, blog
Koniec kwietnia i początek maja to czas kwitnięcia drzew owocowych.


slow life, blog
Dąbrówka rozłogowa  jest spotykana na wilgotnych łąkach, w zaroślach, przydrożach, lesie liściastym lub w ogrodach (np.: sadzona jako roślina okrywowa)
slow life, blog
Konwalia majowa to prawdziwa ozdoba maja o przepięknym zapachu. Jest to roślina chroniona i silnie trująca
slow life, blog
Zawilec wielkokwiatowy to roślina chroniona. Kwitnie od IV do VI. Rozproszony na całym niżu. Jest również rośliną chętnie sadzoną w ogrodach. Trujący
slow life, blog
Kalina koralowa to prawdziwa wiosenna ozdoba ogrodów
slow life, blog
Stokrotki
slow life, przyroda, blog
Kwitnąca sosna pospolita

Orlik pospolity jest rośliną chronioną. Często spotyka się go w ogrodach. Naturalnie występuje w widnych lasach i na ich brzegach, w zaroślach oraz na suchych łąkach i łąkach górskich. 

slow life, przyroda, blog
Jaskółcze ziele

slow life, przyroda, blog
Kwitnący głóg

slow life, przyroda, blog
Kwitnący jarząb pospolity

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz