wtorek, 17 maja 2016

Jak założyć własną grupę NORDIC WALKING

slow life, nordic walking, blog


W niedzielę wróciłam z weekendowego wyjazdu do Szumina z grupą NORDIC WALKING (którą założyłam i prowadzę jako instruktor). W 1,5  dnia przeszliśmy łącznie około 35 km. Było cudnie: nieustanne rozmowy, wyśmienity humor, kontakt z przyrodą, radość z wypracowanej formy – po prostu dobra zabawa w grupie przyjaciół. To jest cream of the cream naszych cotygodniowych treningów.


nordic walking, slow life, blog
Bug, Szumin

Czym jest właściwie regularna grupa NORDIC WALKING? Ja mam na myśli ludzi, którzy spotykają się regularnie o ustalonej, stałej porze niezależnie od pory roku i pogody (naturalnie wyjątkiem są burze, ulewy, gradobicia, huragany itp.) i mają swojego przewodnika decydującego o trasie, prowadzącego rozgrzewkę i rozciąganie oraz wymyślającego co jakiś czas dodatkowe atrakcje (np. wycieczki gdzieś dalej czy poznawanie nowych terenów).
Założenie i utrzymanie takiej grupy nie jest proste – wymaga zaangażowania, systematyczności, determinacji, czasu, nie odpuszczania sobie i przede wszystkim pasji. Nasz wysiłek zostanie jednak nagrodzony - to, co otrzymamy w zamian to: dobra forma, radość, satysfakcja, przyjaźnie i regularny kontakt z fajnymi ludźmi.
Jeśli podejmiesz decyzję o założeniu grupy NORDIC WALKING musisz zdać sobie sprawę z tego, że staniesz się jej liderem. To wymaga dużo zaangażowania, ale też przynosi radość kreacji.

nordic walking, slow life, blog
Bug. Szumin

1.     Jeżeli nie jesteś instruktorem to idź na warsztaty/lekcję prawidłowego chodzenia (indywidualnie lub ze znajomymi) z instruktorem. Jest to podstawowy warunek. Nie nauczysz się chodzić z kijami jedynie na podstawie filmików. Pozostaje poza tym kwestia doboru kijów: z masy tego, co jest na rynku prawdopodobieństwo, że wybierzesz dobre kije w rozsądnej cenie jest znikome.
2.     Ustal godzinę, która pasuje Tobie i o której jesteś zawsze dostępny/-a oraz stałe miejsce spotkań. Dla przykładu: mój termin to sobota o godzinie 9:00 (w zimę), 8:30 (na wiosnę) lub 8:00 (w lato); miejsce: przy miejscowej szkole. Ustalasz też jak długo trwa trening.
3.     Z mojego doświadczenia wynika, że najłatwiej znajdziesz towarzyszy chodzenia wśród bliższych i dalszych znajomych oraz znajomych znajomych,  opowiadając im o tym, co robisz i dlaczego warto się przyłączyć. Możesz również zagadnąć osoby, które często mijasz a wiesz, że uprawiają NORDIC WALKING i potencjalnie byliby zainteresowani.  
4.     Musisz uzbroić się w cierpliwość. Czasem nikt nie przyjdzie na zajęcia, czasem odwoła w ostatniej chwili, niekiedy zniknie na zawsze bez słowa. Jest jednak szansa (nie: gwarancja), że po jakimś czasie pozostanie grupa stałych NORDIC WALKERÓW, który będą stanowili trzon. Mi zajęło to rok.
5.     Jeżeli nie możesz przyjść na zajęcia musisz wyznaczyć zastępcę na czas swojej nieobecności.
6.     Jeżeli są jakieś zmiany to musisz informować o tym wszystkich więc konieczny jest kontakt do wszystkich.
7.     Najlepiej jeśli START znajduje się jak najbliżej Twojego domu.
8.     Jeśli nikt nie przyjdzie to wybierz się na spacer sam i nie postrzegaj tego jako porażki.
9.     Gdziekolwiek jesteś opowiadaj o swojej grupie – nigdy nie wiesz, kogo może to zainteresować.
10. Jeżeli nie jesteś instruktorem to kontaktuj się z nim raz na jakiś czas, żeby wyznaczał nowe cele i zadania na przyszłość.
11. Jeśli jesteś instruktorem, wesprzyj się warsztatami (np.: darmowymi), ulotkami, plakatami, wizytówkami czy informacją na lokalnej stronie Internetowej.


Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości czy potrzebujesz wsparcia to napisz do mnie – chętnie podzielę się swoim doświadczeniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz