sobota, 2 lipca 2016

Przyroda w lipcu - ciekawostki

slow life, blog
Malwa

Ciepłe letnie dni z przelotnymi opadami przyśpieszają rozwój roślinności (czyli wegetację). Zwierzęta znajdują schronienie w wybujałych trawach i krzewach. My więcej czasu spędzamy na łonie natury warto więc wykorzystać ten czas do obserwacji przyrodniczych i wesprzeć się odpowiednią lekturą - dlaczego by nie?

slow life, blog
Przestojnik trawnik na jeżówce

W połowie miesiąca sarny rozpoczynają ruję, rogacze poszukują kóz. Na swoim terytorium, oznakowanym zagłębieniami rozkopanej ziemi oraz odartych z kory krzakami i drzewkami, samiec nie znosi żadnych rywali. Zarodek pozostaje do grudnia w spoczynku, po czym następuje normalny rozwój.


W lipcu zaczynają się również gody borsuków. Chociaż są one zwierzętami nocnymi w tym czasie wychodzą z nor również w dzień, a wtedy można czasem usłyszeć w lesie ich szczekliwe głosy. W innych przypadkach borsuk odzywa się niezbyt donośnym mamrotaniem a podczas jedzenia głośno mlaska i fuczy. Jego zarodek również pozostaje w spoczynku aż do zimy i dopiero w grudniu zaczyna się rozwijać.

O tej porze roku niedźwiedzie mają swoje zaloty więc możemy je spotkać  również za dnia, poza tym okresem wychodzi on na poszukiwanie pożywienia tylko wieczorem i w nocy.

Żniwa nabierają tempa a na wysokogórskich łąkach trwa zbiór siana. Dziki stają się conocnymi gośćmi na polach. Nieraz całymi dniami odpoczywają w cieniu kukurydzy lub słoneczników a w upalne dni chętnie ochładzają się w bagniskach.

slow life, blog

Dojrzewają borówki, maliny i pierwsze jeżyny, w sadach -  czereśnie, wiśnie, jabłka i gruszki a także porzeczki i agrest. Warto więc urozmaicić posiłki o te dary natury. Może pokusimy się o przygotowanie nalewek?

Pojawia się wiele grzybów jadalnych i trujących. Można więc zacząć myśleć o grzybobraniu – będzie jeszcze na to czas (chociażby we wrześniu), ale zawsze warto zacząć rozglądać się za smakowitymi grzybami przy okazji wycieczek do lasu.
O zmroku, w czasie ciepłych lipcowych wieczorów zjawia się wiele nocnych motyli.


slow life, blog
Ogród nocą to zupełnie inny świat
slow life, blog
Krwawnik - pospolite zioło
slow life, blog
Kwiat cukinii - rarytas w kuchni
slow life, blog
Nasturcje - kwiat jadalny, wykorzystywany przy dekoracjach potraw
slow life, blog
Hortensje
slow life, blog
Warto siać słoneczniki bo są nie tylko ozdobą ale również ptasią stołówką


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz