czwartek, 4 maja 2017

Przyroda w maju - ciekawostki. Sezon 2.

slow life blog

O przyrodzie w maju pisałam rok temu TU, teraz pora na kolejną, małą porcję wiadomości i zdjęć...

W ciągu kilku tygodnia nasza sceneria za oknem się zmienia i nawet kiedy niewiele widać przez oblepione kropelkami deszczu szyby, nie da się ukryć: drzewa okrywają się liśćmi, kwitnące kwiaty wabią pszczoły i trzmiele a pisklęta ćwierkają w gniazdach. Dni są coraz dłuższe a temperatura – coraz wyższa. Średnia temperatura dla Warszawy wynosi 14,2 a dla Gdańska 11,7°C (średnie wieloletnie z okresu 1981 – 2010).


Wkrótce będziemy mogli podziwiać jaskrawożółte pola rzepakowe, które przepięknie urozmaicą nasz krajobraz tworząc w nim kolorowe mozaiki. Z nasion rzepaku produkuje się olej – jest to roślina oleista. Czy lubicie miód rzepakowy? Charakteryzuje się jasnym kolorem i kremową konsystencją, wzmacnia mięsień sercowy i poprawia krążenie.

Pszczoła jest jednym z najważniejszych owadów zapylających rośliny. Przenosi ona pyłek z kwiata na kwiatek (na jego pręciki). Niestety w ostatnich latach pszczoły masowo giną - każdy z nas może przyczynić się do ich ochrony sadząc rośliny miododajne i nie używając oprysków w swoich przydomowych ogrodach. Można też dowiedzieć się co nieco o tych wspaniałych owadach (KLIK), żeby zrozumieć jak bardzo są ważna dla każdego z nas.


slow life blog
Smagliczka nadmorska jest rośliną miododajną 
Trzmiel zapyla rośliny w ten sam sposób jak pszczoła. Ani osa ani szerszeń nie mogą tego robić.

Mrówki rudnice czyszczą i powiększają mrowisko. 

Z Afryki przylatuje wilga. Ten ptak o charakterystycznym czarno-żółtym (samiec) lub zielonkawożółtym (samice i młode) ubarwieniu jako jedyny przedstawiciel swojej rodziny dotarł aż do Europy. Reszta krewniaków żyje w tropikach. Ptak ten pije wodę w locie, jak jaskółka i potrafi zręcznie latać między gęstymi gałęziami.

Wbrew powszechnej opinii żaby nie są przysmakiem bocianów. Ptaki te poszukują pożywienia na wilgotnych łąkach, bagnach czy polu – długo dziób zanurza się w poszukiwania ślimaków, większych owadów, zaskrońców, ryb, jaszczurek, dżdżownic czy myszy.

W tym miesiącu można się poczuć jak w pięknym ogrodzie lub… gaju.


slow life blog
Wszystkie widłaki są w Polsce objęte ochroną

slow life blog
Roślinny melanż
slow life blog
Kwitnący tymianek, w pojemniku

slow life blog
Kwitnące chabry

2 komentarze:

  1. Ale ja lubię czytać Twoje opisy przyrody w każdych miesiącach. Świetnie i ciekawie napisane! Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, dziękuję - bardzo mi miło :-D Jest dla kogo pisać w takim razie :-D Pozdrawiam gorąco.

      Usuń