piątek, 1 kwietnia 2016

Przyroda w kwietniu - ciekawostki

Znamy dobrze nasz kawałek oswojonej przestrzeni - często ta sama utarta droga przechodzona w tę i z powrotem milion razy: znajome płoty, chodniki, skwerki, sklepy, drogi i drzewa. Właśnie w takim krajobrazie najtrudniej jest odnaleźć zachwyt i wyostrzyć spragnione nowych bodźców zmysły. Spacery przez swoją monotonię automatycznie przeistaczają się  w wędrówki wewnętrzne - nasze myśli zaczynają bezwiednie krążyć po ścieżkach umysłu (równie wydeptanych)...

slow life, blogprzyroda w kwietniuprzyroda w kwietniu

Pomyślmy teraz przez chwilę o przyrodzie, która jest poza naszym zasięgiem a w której wprost wrze o tej porze roku.

orzechówka, przyroda w kwietniuOrły przednie wysiadują jaja a orzechówki mają już pisklęta (miejsce występowania w Polsce: Karpaty i Sudety, gdzie osiąga górną granicę lasów oraz duże lasy w północno-wschodniej Polsce i na Pomorzu, poza tym na rozproszonych stanowiskach na Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie). Piszę o orzechówce bo jest to przepiękny ptak z rodziny krukowatych, którego udało mi się spotkać raz jedyny w Tatrach (po  ich słowackiej stronie) na limbie – żywią się bowiem jej orzeszkami.
Jeleniom, które zrzuciły już potężne poroża teraz na głowie rośnie nowy oręż a one same na ten czas znikają w najdzikszych zakątkach puszczy. 
zajączek, przyroda w kwietniu
O świcie i zmierzchu kicają urodzone w marcu zajączki (marczaki) a wiewiórki budują gniazda (w dziuplach jedynie zimują) w których przyjdą na świat wiewiórczęta. Na polach kończą się toki bażantów i kuropatw a rozpoczyna się okres gnieżdżenia.
W pobliżu wody, w krzakach i trzcinach, a także na starych wierzbach gnieździ się kaczka krzyżówka. Nad wodami można zaobserwować dzikie gęsi, łyski, kormorany i mewy.
Lisica karmi młode lisiątka – a właściwie to „ojciec” jest teraz odpowiedzialny za „rodzinny obiad”. Samica borsuka opiekuje się borsuczętami, wilczyca pielęgnuje wilczęta, rodzą się młode kuny i żbiki. W kwietniu najłatwiej też spotkać lochę z pasiakami – czasem kilka samic tworzy stadko i wspólnie żeruje w towarzystwie rozbieganych, kręcących ogonkami, chrząkających i szaleńczo truchtających dziczków.

młody lis, przyroda w kwietniu
Na wycieczkę przyrodniczą warto jest wybrać się nad wodę i zabrać klucz do rozpoznawania ptaków (jest to szczyt sezonu skrzydlatych wędrówek), lornetkę i co najważniejsze mieć szeroko otwarte uszy i oczy. Taka wycieczka to znakomita okazja do wyciszenia – to po prostu oczyszczenie sensoryczne. Spędzanie czasu w naturze przynosi ukojenie i pozwala głęboko odetchnąć świeżym powietrzem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz