wtorek, 12 kwietnia 2016

Siew nasion - od czego zacząć

siew nasion
Nagietek
Kiedy kilka lat temu stałam się po raz pierwszy w życiu posiadaczką ogrodu nie bardzo interesował mnie siew nasion, pielenie i pielęgnacja roślin a byliny ozdobne wsadzałam spontanicznie, bez ładu i składu. 


Bardziej  od zakładania ogrodu interesowała mnie gra w badmintona, wylegiwanie się na leżaku ze szklaneczką lemoniady i poczucie naturalnej wolności.  Z biegiem czasu, z każdym kolejnym sezonem wegetacyjnym dokładam do swojej wiedzy kolejny klocuszek dzięki czemu świadoma praca w ogrodzie stała się jedną z moich pasji, która przynosi mi prawdziwą frajdę i odpoczynek. Nadal jest tak, że ogród to przede wszystkim radość i nie jest on dla mnie ciężarem, coś jednak się zmieniło…

siew nasion, od czego zacząć
Aksamitka

Jeszcze jakiś czas temu siew nasion wydawał mi się sztuką wręcz magiczną związaną z fazami księżyca i jakąś skomplikowaną wiedzą. Teraz już wiem, że może okazać się dużą przyjemnością i zakończyć spektakularnym sukcesem w postaci zachwycających kwiatów, które są nie tylko dekoracją, ale też zaskakującym jadalnym elementem naszych potraw. Nie jest to bynajmniej sprawa czarów, ale odrobimy wiedzy i siły kiełkowania nasion.

aksamitka, slow gardening
Aksamitka

Wysiew nasion jest znacznie tańszy od kupowania gotowych sadzonek a przy tym nasze rośliny możemy używać w kuchni gdyż mamy pewność, że nie są pryskane.
Można zacząć  od dużych nasion, które łatwo jest siać punktowo – na początku wydaje się to prostsze.

A oto propozycja prostego ćwiczenia ogrodniczego:

Zakup nasiona, np.: groszek ozdobny, aksamitkę, słonecznik (dobierz wysokość do swoich potrzeb – informację znajdziesz na opakowaniu), nasturcja, cukinia, dynia i nagietek lekarski. Sprawdź na opakowaniu, kiedy możesz wysiać je do gruntu (pojemników). Przygotuj również małe i duże doniczki z dziurką na spodzie (mogą być różnego rodzaju pojemniki, ale aby spełniły swoje zadanie musisz zrobić w nich otwór dzięki któremu odpłynie nadmiar wody), ziemię doniczkową, małe kamyki (które można ewentualnie umieścić na spodzie doniczki); słonecznik w późniejszej fazie wzrostu potrzebuje również tyczki i sznurka do przywiązania.

1.     Wypełnij ziemią małą doniczkę,
2.     Wciśnij w ziemię 3 lub 4 nasiona,
3.     Podlej ziemię i wystaw na dwór w jasne miejsce. Podlewaj regularnie, by ziemia nie wyschła. Pamiętaj, że trzeba utrzymać umiarkowaną wilgotność gleby,
4.     Z każdego nasiona powinna wyrosnąć siewka. Usuń małe siewki, aby dwie największe miały miejsce do dalszego wzrostu,
5.     Gdy siewki urosną do rozmiaru twojej dłoni, przesadź je do większych doniczek,
6.     Ustaw sadzonki w nasłonecznionym miejscu osłoniętym przed wiatrem i podlewaj regularnie,
7.     Gdy słoneczniki urosną do wysokości kolan, włóż tyczkę do każdej doniczki. Przywiąż luźno łodygę do tyczki,
8.     W miarę wzrostu słoneczników przywiązuj ich łodygi coraz wyżej.

siew nasion, jak siać
Przygotowanie doniczek (w tym przypadku już docelowych)

siew nasion w kwietniu
Wybór nasion
Jeśli posiadasz ogród możesz przesadzić rośliny z doniczek wprost do gruntu. 
Świetnie jest móc kreować przestrzeń wkoło siebie i tworzyć coś pięknego. Spacerując miastem zachwycam się kawiarnianymi ogródkami pełnymi sezonowych kwiatów i łączę rozwiązania typowo wiejskie z tymi miejskimi: skrzynki, stoliki kawowe czy kolorowe lampiony.


kompozycje kwiatowe
Miejskie inspiracje


Aby uniknąć konieczności pielenia używam włókniny ogrodniczej i zawsze dobrze planuję gdzie wsadzę rośliny (ważne jest w jakim siedlisku rośliny rosną naturalnie i jakie mają wymogi)  - ważny jest przecież efekt docelowy a nie ten natychmiastowy. Zawsze można sięgnąć po porady do jakiejś ciekawej książki i zaczerpnąć trochę z nowego źródła. Co roku mam też nowe inspiracje  - raz są to róże i hortensje, raz winogrona… i tak z każdym rokiem moja przestrzeń staje się ciekawsza i bardziej urozmaicona.
motylek, siew nasion
Motylek (kwiat)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz